SFDR– regula par ilgtspējas informācijas atklāšanu finanšu nozarē (Sustainable Finance Disclosure Regulation);
IDK – darba kārtības noteikumi;
Zaļmaldināšana – darbība kas vērsta uz maldināšanu par pozitīvu ietekmi uz vidi un sabiedrību;
Korupcija – dienesta stāvokļa izmantošana, amatpersonu pērkamība;
Arodbiedrība – NewFuels darbinieku arodbiedrība (reģistrācijas numurs: 40008329990).
2.Sabiedrība
AIF pārvaldības uzņēmums SIA “EcoEnergy AIFP”, kuras darbību nosaka Eiropas Savienības Direktīva Par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem, pārvalda Alternatīvao ieguldījumu fondu EcoEnergy Subfund, kas ir “NewFuels” RSEZ SIA un “Energy Resources CHP” RSEZ SIA akcionārs.
3. Organizatoriskā struktūra
Sabiedrības pārvaldi saskaņā ar Statūtiem nodrošina Sabiedrības valde. Valdes darbībai jābūt saprotamai, caurskatāmai un rezultatīvai, tai pat laikā, tai jābūt labi atspoguļotai kvalitatīvā publiskotajā informācijā Sabiedrības akcionāriem.
Ilgtspējas jomas integrēšanā Sabiedrības darbībā ir veikti uzlabojumi sabiedrības organizatoriskajā struktūrā. Sabiedrība ir izveidojusi iniciatīvas grupu kas nodarbojas ar ilgtspējas jomas integrēšanu Sabiedrības darbībā.
Sabiedrībā ir izstrādāti Darba kārtības noteikumi, kuri nosaka iekšējo darba kārtību un Sabiedrības struktūru (turpmāk – DKN). DKN ir saistoši visiem Darbiniekiem t.sk. valdei. Šādā veidā tiek panākts vienlīdzīgu tiesību princips (Darba likuma 7.pants). Saskaņā ar DKN Sabiedrība uzņemas segt izdevumus kas ir saistīti ar darbinieku (personāla), šādā veidā motivējot darbiniekus un saliedējot kolektīvu.
4. Politikas mērķi
Ilgtspējīga attīstība tiek definēta kā attīstība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai.
Savstarpēji atkarīgi un savstarpēji pastiprinoši ilgtspējīgas attīstības balsti ir ekonomiskā attīstība, sociālā attīstība un vides aizsardzība.
2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņēma rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam” jeb Dienaskārtība 2030. Tā nosaka 17 Ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM), IAM tiek līdzsvaroti trīs dimensijās: ekonomika, sociālie aspekti un vide[i].
Šī politika definē Sabiedrības ilgtspējīgas attīstības mērķus un nosaka Sabiedrības darbības pamatprincipus, nodrošinot uzņēmējdarbības ilgtspējīgu attīstību un sniedzot ieguldījumu Ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai Sabiedrības ieinteresēto pušu, nacionālā un arī globālā līmenī.
Politika tiek piemērota un ir saistoša visiem Sabiedrības grupas uzņēmumiem.
5. Sabiedrības nostāja
SIA “EcoEnergy AIFP” koncentrējas uz ilgtspējīgas granulu ražošanas un enerģētikas ražošanas nozari un izprot, ka ilgtspējības riski šajā kontekstā ir būtiski svarīgi. Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšana un finansiālās izredzes ir neatsieti saistītas ar ilgtspējības risku identificēšanu, novēršanu un pārvaldību. Mēs esam apņēmušies saglabāt augstus standartus ilgtspējīgas granulu ražošanas un enerģētikas ražošanas nozarē un šīs politikas pārredzamība ir viens no būtiskajiem aspektiem mūsu ilgtspējības mērķu sasniegšanā, tajā skaitā sasniegt globālās sasilšanas ilgtermiņa mērķus.
6. ESG riski
ESG (Environmental, Social, & Governance) riski ir potenciālas negatīvas sekas vai saistības, kas var rasties, Sabiedrībai nespējot risināt vides, sociālos un pārvaldības jautājumus. Šie riski var ietekmēt Sabiedrības reputāciju un finanšu rādītājus, tāpēc Sabiedrība šos riskus novērtē un pilnveido stratēģiju to novēršanai.
Vides riski:
Klimata pārmaiņas un to ietekme uz vidi var ietekmēt mežu veselību, izturību pret kaitēkļiem un meža izmantošanas ilgumu. Tas var izraisīt neprognozējamu ietekmi uz granulu ražošanas izejvielu pieejamību.
Riska Būtiskums: Augsts, jo granulu ražošana ir tieši atkarīga no ilgtspējīga mežsaimniecības.
Riska samazināšanas Pasākumi:
Veicināt ilgtspējīgas mežsaimniecības prakses, kas ietver meža resursu audzēšanas un izcelsmes izsekojamību, lai uzlabotu mežu aizsardzību un pārvaldību. Veikt plašāku mežizstrādes avotu izvēli, iekļaujot mežus no dažādiem reģioniem un ar dažādām klimatiskajām īpašībām.
Sociālie riski:
Darbinieku neapmierinātība un darbība var rasties sakarā ar darba apstākļiem un samaksas jautājumiem, kas ietekmē darbinieku produktivitāti un sabiedrības uztveri par Sabiedrību.
Riska Būtiskums: Augsts, jo darbība un sociālais stāvoklis ir tieši saistīti ar Sabiedrības darbību un tā reputāciju.
Riska samazināšanas Pasākumi: Darba apstākļu uzlabošana,investīcijas darba apstākļu uzlabošanā, tostarp drošības apstākļos, apmācībā un darba dzīves līdzsvarā, lai palielinātu darbinieku apmierinātību un produktivitāti. Sociālās iesaistīšanās pasākumu veikšana.Aktīvi piedalīties vietējās kopienās un veicināt sociālos projektus, kas uzlabo Sabiedrības attiecības ar vietējo iedzīvotāju un sabiedrību kopumā.
Pārvaldības riski: Operacionālais risks saistās ar Sabiedrības ikdienas darbību un procesiem. Tas var ietekmēt efektivitāti, efektivitāti un izmaksas, ja netiek veiktas atbilstošas kontroles un novēršanas pasākumi.
Riska Būtiskums: Augsts
Riska samazināšanas pasākumi: Komunikācijas uzlabošana Sabiedrībā, saliedēšanas pasākumi, ziņošanas sistēmas uzlabošana. Ārpakalpojumu piemērošana atsevišķos jautājumos. Konsultācijas un pieredzes apmaiņas pasākumu rīkošana.
7. Ieguldījumi
Iepriekšējs ieguldījums: Pirms tiek pieņemts ieguldījuma lēmums, tiek veikta rūpīga izpēte un tiek vērtēts potenciāli ieguldījumi, ņemot vērā to ilgtspējības ietekmi un riskus. Šajā procesā tiek pārbaudīta atbilstība Sabiedrības politikai un starptautiskajiem labās prakses principiem. Ilgtspējības riski un to ietekme uz Sabiedrību tiek noteikti un novērtēti, ievērojot regulāru sadarbību ar mūsu iekšējām un ārējām ieinteresētajām personām. Sabiedrība ņem vērā riska nopietnību un iespējamību, lai identificētu būtiskos riskus, kas prasa aktīvu pārvaldību vai samazināšanu.
Pēcinvestīcijas: Pēc ieguldījuma veikšanas Sabiedrība regulāri uzrauga un ziņo par portfeļa darbību un tā radīto ilgtspējības ietekmi. Ja situācija neatbilst Sabiedrības ilgtspējības mērķiem un politikai, Sabiedrība ātri veic nepieciešamos pasākumus, lai uzlabotu Sabiedrības darbības virzienu.
8. Mērķi
Sabiedrība apņemamas aktīvi sekot un pielāgoties Eiropas Savienības ilgtspējības regulām, piemēram, Taksonomijas regulai (Regula (ES) 2020/852), un nodrošināt, ka Sabiedrības ieguldījumi netiek veikti strīdīgās nozarēs vai darbībās, kas radīs negatīvu ilgtspējības ietekmi.
Ekonomiskā attīstība – Sabiedrības mērķis ir ekonomisko rādītāju uzlabošana, jauno darba vietu izveidošana, labuma sniegšana valsts ekonomikai.
Sabiedrības mērķis ir saglabāt un nostiprināt savas pozīcijas Latvijas un Eiropas tirgos, pilnībā ievērojot kvalitātes standartus, apmierinot klientu vajadzības un vēlmes. Šī mērķa sasniegšanu Sabiedrība plāno, paaugstinot ražošanas un vadības procesu efektivitāti, analizējot un samazinot Sabiedrības riskus likumdošanas, tehnisko standartu un saistību pret klientiem ievērošanas jomā.
Sociālā attīstība – draudzīgas darba vides izveidošana, veselības veicināšana, darbinieku izglītošana, darbinieku līdztiesība.
Sabiedrība nodrošina personālam motivējošu vidi un atalgojuma mērķus, lai veicinātu produktivitāti ar digitālo rīku attīstīšanu, procesu automatizāciju, produktīvā darba stundu palielināšanu un citu inovāciju ikdienas darbā pielietošanu.
Ilgtspējas jomas integrēšanas Sabiedrības darbībā ir izveidota darbinieku arodbiedrība – NewFuels darbinieku arodbiedrība (reģistrācijas numurs: 40008329990) (turpmāk – Arodbiedrība), apvienojot darbiniekus kopīgai rīcībai, lai īstenotu katra un visu biedru pamatotas vajadzības un prasības. Arodbiedrības mērķi ir strādājošo darba, ekonomisko, sociālo un profesionālo tiesību un interešu pārstāvēšana un aizstāvēšana un darbinieku dzīves līmeņa un sociālo garantiju paaugstināšana. Sabiedrība arī turpmāk plāno atbalstīt arodbiedrības darbību un veicināt tās attīstību.
Sabiedrība īsteno nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu darbiniekiem augstākajiem darba aizsardzības standartiem atbilstošu darba vidi un apstākļus. Sabiedrība rada darba vidi, kurā ir iespējams profesionālās un privātās dzīves līdzsvars. Sabiedrība nodrošina starptautisko, Latvijas Republikā un citu spēkā esošu cilvēku līdztiesības prasību ievērošanu.
Sabiedrība organizē darba apstākļu un darba vietas kontroli, uzraudzību un revīziju saistībā ar invaliditātes riskiem un kaitējumu personāla veselībai; izstrādā pasākumus, lai nodrošinātu personāla aizsardzību ārkārtas un pēcavārijas situācijās, lai nodrošinātu gatavību šo pasākumu īstenošanai; nodrošina ciešu sadarbību ar partneriem personāla veselības aizsardzības jomā.
Sabiedrība ir pret jebkāda veida diskrimināciju tautības, dzimuma, seksuālās orientācijas vai reliģijas dēļ. Sabiedrība stingri ievēro un nodrošina vienlīdzīgu attieksmi, kurā nepastāv tieša vai netieša diskriminācija ikvienā darba attiecību posmā un aspektā, tai skaitā, īstenojot personāla atlasi.
Sabiedrība veicina Darbinieku kompetences paaugstināšanu un zināšanu apmaiņu starp darbiniekiem. Sabiedrība nosaka darba mērķus un novērtē vismaz vienu (1) reizi gadā esošo Darbinieku kompetenci un zināšanas.
Sabiedrība vismaz vienu (1) reizi gadā analizē sekojošus Sabiedrības sociālās attīstības rādītājus: Vīriešu atalgojuma salīdzinājumu ar sieviešu atalgojumu grafikā, Darbinieku mainību izteiktu % no kopējā darba spēka skaita, negadījumu darba vietā skaita attiecību pret kopējo darbinieku skaitu.
Sadarbībā un komunikācijā ar sadarbības partneriem Sabiedrība vadās pēc pārredzamības un godprātības principiem.Sabiedrība nesadarbojas ar partneriem, kas ir vai varētu būt iesaistīti nelikumīgā bērnu un pieaugušo nodarbināšanā. Komunikācija ar partneriem ir lietišķa, laipna, informatīva.
Vides aizsardzība – ietekmes uz klimata pārmaiņām sistemātiska samazināšana.
Ilgtspējas politikas ietvaros vides aizsardzības jomā Sabiedrības mērķis ir veikt pasākumus, lai sniegtu ieguldījumu klimata pārmaiņu un to ietekmes mazināšanā, nepārtraukti samazinot Sabiedrības darbības rezultātā radīto ietekmi uz vidi un nodrošinot Sabiedrības darbības atbilstību vides aizsardzības prasībām.
Sabiedrības vides aizsardzības procedūras tiek regulāri pārskatītas, auditētas, nodrošinot to nepārtrauktu uzlabošanu.
Galvenais energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu virziens ir energopatēriņa samazinājums ražošanas procesos. Lai īstenotu mērķus energoefektivitātes līmeņa uzlabošana saskaņā ar Sabiedrības noteiktajiem kritērijiem, Sabiedrība izmanto enerģijas pārvaldības sistēmu. Mērķi Sabiedrībā tiek noteikti katru gadu. Katru gadu tiek veikta enerģijas pārvaldības pasākumu efektivitātes analīze un novertēšana, kā ari izvirzīti mērķi nākamajam gadam. Sabiedrība nodrošina nepieciešamo informāciju, materiālus un cilvēkresursus, lai īstenotu plānotos pasākumus ražošanas procesu energoefektivitātes uzlabošanai. Tiek nodrošināta pilnīga un patiesa visu ieinteresēto personu informēšana par plāniem un sasniegtajiem rezultātiem šajā jomā.
Sabiedrība nodrošina starptautiskos, Latvijas Republikas un citu spēkā esošo vides prasību ievērošanu un sadarbojas ar valsts un pašvaldību institūcijām vides prasību jomā.
Sabiedrība veic investīciju darbības izvērtējot iespējas pilnveidot dabas resursu (energoresursu, kurināmā, ūdens utt.) izmantošanas efektivitāti.
Saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu savā darbībā Sabiedrība iespēju robežās ievēro sekojošus galvenos pamatprincipus: Minimizē atkritumu rašanos, cenšas nodrošināt, ka Sabiedrības radītie atkritumi nav bīstami, vai arī ja tie ir bīstami tad tie tiek attiecīgi droši utilizēti, veicina Sabiedrības atkritumu šķirošanas apjoma palielināšanos, nodrošinot atkritumu kā resursu racionālu izmantošanu un atgriešanos atpakaļ ekonomiskajā apritē.
Sabiedrība vismaz vienu (1) reizi gadā izvērtē sekojošus Sabiedrības uz vidi ietekmes rādītājus: Kopējo tiešo un netiešo siltumnīcgāzu emisiju apjomu CO2 tonnu izteiksmē; Kopējo Sabiedrības enerģijas patēriņu, kas izteikts megavatstundās (MWh); Kopējo Sabiedrības ūdens patēriņu kubikmetors (m3).
Valde vismaz vienu (1) reizi gadā izvērtē augstāk minēto vides rādītāju dinamiku un izvērtē Sabiedrības ietekmes uz vidi samazināšanas iespējas.
Zaļmaldināšana – Sabiedrība apņemas negatīvi neietekmēt sabiedrības korporatīvo reputāciju, Sabiedrības prestižu un konkurētspēju un izvairīties no maldinošām darbībām ilgtspējas jomā, tajā skaitā zaļmaldināšanas. Sabiedrība izmanto tikai tos apgalvojumus, kas ir atbilst faktiskajiem apstākļiem un ir pierādāmi, tajā skaitā ar ISO sertifikātiem.
Pretkorupcijas pasākumi – Sabiebrībā ir izstrādāta pretkorupcijas politika, kas nosaka stratēģisko mērķi un apakšmērķus korupcijas apkarošanai. Politika ir ietvertas darbības, atbilstība normatīvo aktu prasībām un pienākumi izpildīt kukuļošanas apkarošanas vadības sistēmu prasībās. Pretkorupcijas politika aizliedz kukuļošanu un pieprasa ievērot kukuļošanas apkarošanas likumus, kas attiecas uz Sabiedrības un tās investīciju projekta uzņēmumiem. Pretkorupcijas politika nodrošina kukuļošanas apkarošanas mērķu sasniegšanu, kas atbilst sabiedrības mērķim.
Sabiedrība apņemas informāciju par svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem publiskot periodiskajā ziņojumā.
9. Sertifikāti:
Sabiedrība uz vērtībām balstīto ilgtermiņa mērķus īsteno un pārrauga, balstoties uz procesu, ražošanas vadības un monitoringa sistēmām (piemēram ISO, u.c.). Uz doto brīdi mūsu granulu ražošanas ieguldījumu objekts savu darbību veic atbilstoši augstākajām industrijas prasībām un ir saņēmis:
Kvalitātes sertifikātus:
SBP (Sustainable Biomass Program),
ENplus A, GGL (Green Gold Label)
FSC® (Forest Stewardship Council, FSC-C131356).
Ka arī ISO sertifikātus vides aizsardzības un personāla veselības aizsardzības jomā:
ISO 14001:2015 – Vides aizsardzības politika
ISO 45001:2018 – Personāla veselības aizsardzības politika
Publicēts 23.09.2024
EcoEnergy AIFP Ilgtspējas politika izstrādāta saskaņā ar
Eiropas Parlamenta un Padomes 27.11.2019. Regulu (ES) 2019/2088 (SFDR);
Eiropas Parlamenta un Padomes 18.06.2020. Regulu (ES) 2020/852;
Komisijas 06.04.2022. Deleģēto regulu (ES) 2022/1288.
ILGTSPĒJAS POLITIKA
1. Definīcijas
Sabiedrība – SIA “EcoEnergy AIFP” (reģistrācijas numurs: 40203026911);
Sabiedrības ieinteresētās puses – Darbinieki, Klienti, Akcionāri, Kreditori, Piegādātāji;
IAM – Ilgtspējīgas attīstības mērķi;
ESG riski – vides, sociālie un pārvaldības riski (Environmental, Social, Governance risk);
SFDR – regula par ilgtspējas informācijas atklāšanu finanšu nozarē (Sustainable Finance Disclosure Regulation);
IDK – darba kārtības noteikumi;
Zaļmaldināšana – darbība kas vērsta uz maldināšanu par pozitīvu ietekmi uz vidi un sabiedrību;
Korupcija – dienesta stāvokļa izmantošana, amatpersonu pērkamība;
Arodbiedrība – NewFuels darbinieku arodbiedrība (reģistrācijas numurs: 40008329990).
2.Sabiedrība
AIF pārvaldības uzņēmums SIA “EcoEnergy AIFP”, kuras darbību nosaka Eiropas Savienības Direktīva Par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem, pārvalda Alternatīvao ieguldījumu fondu EcoEnergy Subfund, kas ir “NewFuels” RSEZ SIA un “Energy Resources CHP” RSEZ SIA akcionārs.
3. Organizatoriskā struktūra
Sabiedrības pārvaldi saskaņā ar Statūtiem nodrošina Sabiedrības valde. Valdes darbībai jābūt saprotamai, caurskatāmai un rezultatīvai, tai pat laikā, tai jābūt labi atspoguļotai kvalitatīvā publiskotajā informācijā Sabiedrības akcionāriem.
Ilgtspējas jomas integrēšanā Sabiedrības darbībā ir veikti uzlabojumi sabiedrības organizatoriskajā struktūrā. Sabiedrība ir izveidojusi iniciatīvas grupu kas nodarbojas ar ilgtspējas jomas integrēšanu Sabiedrības darbībā.
Sabiedrībā ir izstrādāti Darba kārtības noteikumi, kuri nosaka iekšējo darba kārtību un Sabiedrības struktūru (turpmāk – DKN). DKN ir saistoši visiem Darbiniekiem t.sk. valdei. Šādā veidā tiek panākts vienlīdzīgu tiesību princips (Darba likuma 7.pants). Saskaņā ar DKN Sabiedrība uzņemas segt izdevumus kas ir saistīti ar darbinieku (personāla), šādā veidā motivējot darbiniekus un saliedējot kolektīvu.
4. Politikas mērķi
Ilgtspējīga attīstība tiek definēta kā attīstība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai.
Savstarpēji atkarīgi un savstarpēji pastiprinoši ilgtspējīgas attīstības balsti ir ekonomiskā attīstība, sociālā attīstība un vides aizsardzība.
2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņēma rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam” jeb Dienaskārtība 2030. Tā nosaka 17 Ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM), IAM tiek līdzsvaroti trīs dimensijās: ekonomika, sociālie aspekti un vide[i].
Šī politika definē Sabiedrības ilgtspējīgas attīstības mērķus un nosaka Sabiedrības darbības pamatprincipus, nodrošinot uzņēmējdarbības ilgtspējīgu attīstību un sniedzot ieguldījumu Ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai Sabiedrības ieinteresēto pušu, nacionālā un arī globālā līmenī.
Politika tiek piemērota un ir saistoša visiem Sabiedrības grupas uzņēmumiem.
5. Sabiedrības nostāja
SIA “EcoEnergy AIFP” koncentrējas uz ilgtspējīgas granulu ražošanas un enerģētikas ražošanas nozari un izprot, ka ilgtspējības riski šajā kontekstā ir būtiski svarīgi. Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšana un finansiālās izredzes ir neatsieti saistītas ar ilgtspējības risku identificēšanu, novēršanu un pārvaldību. Mēs esam apņēmušies saglabāt augstus standartus ilgtspējīgas granulu ražošanas un enerģētikas ražošanas nozarē un šīs politikas pārredzamība ir viens no būtiskajiem aspektiem mūsu ilgtspējības mērķu sasniegšanā, tajā skaitā sasniegt globālās sasilšanas ilgtermiņa mērķus.
6. ESG riski
ESG (Environmental, Social, & Governance) riski ir potenciālas negatīvas sekas vai saistības, kas var rasties, Sabiedrībai nespējot risināt vides, sociālos un pārvaldības jautājumus. Šie riski var ietekmēt Sabiedrības reputāciju un finanšu rādītājus, tāpēc Sabiedrība šos riskus novērtē un pilnveido stratēģiju to novēršanai.
Vides riski:
Klimata pārmaiņas un to ietekme uz vidi var ietekmēt mežu veselību, izturību pret kaitēkļiem un meža izmantošanas ilgumu. Tas var izraisīt neprognozējamu ietekmi uz granulu ražošanas izejvielu pieejamību.
Riska Būtiskums: Augsts, jo granulu ražošana ir tieši atkarīga no ilgtspējīga mežsaimniecības.
Riska samazināšanas Pasākumi:
Veicināt ilgtspējīgas mežsaimniecības prakses, kas ietver meža resursu audzēšanas un izcelsmes izsekojamību, lai uzlabotu mežu aizsardzību un pārvaldību. Veikt plašāku mežizstrādes avotu izvēli, iekļaujot mežus no dažādiem reģioniem un ar dažādām klimatiskajām īpašībām.
Sociālie riski:
Darbinieku neapmierinātība un darbība var rasties sakarā ar darba apstākļiem un samaksas jautājumiem, kas ietekmē darbinieku produktivitāti un sabiedrības uztveri par Sabiedrību.
Riska Būtiskums: Augsts, jo darbība un sociālais stāvoklis ir tieši saistīti ar Sabiedrības darbību un tā reputāciju.
Riska samazināšanas Pasākumi: Darba apstākļu uzlabošana,investīcijas darba apstākļu uzlabošanā, tostarp drošības apstākļos, apmācībā un darba dzīves līdzsvarā, lai palielinātu darbinieku apmierinātību un produktivitāti. Sociālās iesaistīšanās pasākumu veikšana.Aktīvi piedalīties vietējās kopienās un veicināt sociālos projektus, kas uzlabo Sabiedrības attiecības ar vietējo iedzīvotāju un sabiedrību kopumā.
Pārvaldības riski: Operacionālais risks saistās ar Sabiedrības ikdienas darbību un procesiem. Tas var ietekmēt efektivitāti, efektivitāti un izmaksas, ja netiek veiktas atbilstošas kontroles un novēršanas pasākumi.
Riska Būtiskums: Augsts
Riska samazināšanas pasākumi: Komunikācijas uzlabošana Sabiedrībā, saliedēšanas pasākumi, ziņošanas sistēmas uzlabošana. Ārpakalpojumu piemērošana atsevišķos jautājumos. Konsultācijas un pieredzes apmaiņas pasākumu rīkošana.
7. Ieguldījumi
Iepriekšējs ieguldījums: Pirms tiek pieņemts ieguldījuma lēmums, tiek veikta rūpīga izpēte un tiek vērtēts potenciāli ieguldījumi, ņemot vērā to ilgtspējības ietekmi un riskus. Šajā procesā tiek pārbaudīta atbilstība Sabiedrības politikai un starptautiskajiem labās prakses principiem. Ilgtspējības riski un to ietekme uz Sabiedrību tiek noteikti un novērtēti, ievērojot regulāru sadarbību ar mūsu iekšējām un ārējām ieinteresētajām personām. Sabiedrība ņem vērā riska nopietnību un iespējamību, lai identificētu būtiskos riskus, kas prasa aktīvu pārvaldību vai samazināšanu.
Pēcinvestīcijas: Pēc ieguldījuma veikšanas Sabiedrība regulāri uzrauga un ziņo par portfeļa darbību un tā radīto ilgtspējības ietekmi. Ja situācija neatbilst Sabiedrības ilgtspējības mērķiem un politikai, Sabiedrība ātri veic nepieciešamos pasākumus, lai uzlabotu Sabiedrības darbības virzienu.
8. Mērķi
Sabiedrība apņemamas aktīvi sekot un pielāgoties Eiropas Savienības ilgtspējības regulām, piemēram, Taksonomijas regulai (Regula (ES) 2020/852), un nodrošināt, ka Sabiedrības ieguldījumi netiek veikti strīdīgās nozarēs vai darbībās, kas radīs negatīvu ilgtspējības ietekmi.
Ekonomiskā attīstība – Sabiedrības mērķis ir ekonomisko rādītāju uzlabošana, jauno darba vietu izveidošana, labuma sniegšana valsts ekonomikai.
Sabiedrības mērķis ir saglabāt un nostiprināt savas pozīcijas Latvijas un Eiropas tirgos, pilnībā ievērojot kvalitātes standartus, apmierinot klientu vajadzības un vēlmes. Šī mērķa sasniegšanu Sabiedrība plāno, paaugstinot ražošanas un vadības procesu efektivitāti, analizējot un samazinot Sabiedrības riskus likumdošanas, tehnisko standartu un saistību pret klientiem ievērošanas jomā.
Sociālā attīstība – draudzīgas darba vides izveidošana, veselības veicināšana, darbinieku izglītošana, darbinieku līdztiesība.
Sabiedrība nodrošina personālam motivējošu vidi un atalgojuma mērķus, lai veicinātu produktivitāti ar digitālo rīku attīstīšanu, procesu automatizāciju, produktīvā darba stundu palielināšanu un citu inovāciju ikdienas darbā pielietošanu.
Ilgtspējas jomas integrēšanas Sabiedrības darbībā ir izveidota darbinieku arodbiedrība – NewFuels darbinieku arodbiedrība (reģistrācijas numurs: 40008329990) (turpmāk – Arodbiedrība), apvienojot darbiniekus kopīgai rīcībai, lai īstenotu katra un visu biedru pamatotas vajadzības un prasības. Arodbiedrības mērķi ir strādājošo darba, ekonomisko, sociālo un profesionālo tiesību un interešu pārstāvēšana un aizstāvēšana un darbinieku dzīves līmeņa un sociālo garantiju paaugstināšana. Sabiedrība arī turpmāk plāno atbalstīt arodbiedrības darbību un veicināt tās attīstību.
Sabiedrība īsteno nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu darbiniekiem augstākajiem darba aizsardzības standartiem atbilstošu darba vidi un apstākļus. Sabiedrība rada darba vidi, kurā ir iespējams profesionālās un privātās dzīves līdzsvars. Sabiedrība nodrošina starptautisko, Latvijas Republikā un citu spēkā esošu cilvēku līdztiesības prasību ievērošanu.
Sabiedrība organizē darba apstākļu un darba vietas kontroli, uzraudzību un revīziju saistībā ar invaliditātes riskiem un kaitējumu personāla veselībai; izstrādā pasākumus, lai nodrošinātu personāla aizsardzību ārkārtas un pēcavārijas situācijās, lai nodrošinātu gatavību šo pasākumu īstenošanai; nodrošina ciešu sadarbību ar partneriem personāla veselības aizsardzības jomā.
Sabiedrība ir pret jebkāda veida diskrimināciju tautības, dzimuma, seksuālās orientācijas vai reliģijas dēļ. Sabiedrība stingri ievēro un nodrošina vienlīdzīgu attieksmi, kurā nepastāv tieša vai netieša diskriminācija ikvienā darba attiecību posmā un aspektā, tai skaitā, īstenojot personāla atlasi.
Sabiedrība veicina Darbinieku kompetences paaugstināšanu un zināšanu apmaiņu starp darbiniekiem. Sabiedrība nosaka darba mērķus un novērtē vismaz vienu (1) reizi gadā esošo Darbinieku kompetenci un zināšanas.
Sabiedrība vismaz vienu (1) reizi gadā analizē sekojošus Sabiedrības sociālās attīstības rādītājus: Vīriešu atalgojuma salīdzinājumu ar sieviešu atalgojumu grafikā, Darbinieku mainību izteiktu % no kopējā darba spēka skaita, negadījumu darba vietā skaita attiecību pret kopējo darbinieku skaitu.
Sadarbībā un komunikācijā ar sadarbības partneriem Sabiedrība vadās pēc pārredzamības un godprātības principiem.Sabiedrība nesadarbojas ar partneriem, kas ir vai varētu būt iesaistīti nelikumīgā bērnu un pieaugušo nodarbināšanā. Komunikācija ar partneriem ir lietišķa, laipna, informatīva.
Vides aizsardzība – ietekmes uz klimata pārmaiņām sistemātiska samazināšana.
Ilgtspējas politikas ietvaros vides aizsardzības jomā Sabiedrības mērķis ir veikt pasākumus, lai sniegtu ieguldījumu klimata pārmaiņu un to ietekmes mazināšanā, nepārtraukti samazinot Sabiedrības darbības rezultātā radīto ietekmi uz vidi un nodrošinot Sabiedrības darbības atbilstību vides aizsardzības prasībām.
Sabiedrības vides aizsardzības procedūras tiek regulāri pārskatītas, auditētas, nodrošinot to nepārtrauktu uzlabošanu.
Galvenais energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu virziens ir energopatēriņa samazinājums ražošanas procesos. Lai īstenotu mērķus energoefektivitātes līmeņa uzlabošana saskaņā ar Sabiedrības noteiktajiem kritērijiem, Sabiedrība izmanto enerģijas pārvaldības sistēmu. Mērķi Sabiedrībā tiek noteikti katru gadu. Katru gadu tiek veikta enerģijas pārvaldības pasākumu efektivitātes analīze un novertēšana, kā ari izvirzīti mērķi nākamajam gadam. Sabiedrība nodrošina nepieciešamo informāciju, materiālus un cilvēkresursus, lai īstenotu plānotos pasākumus ražošanas procesu energoefektivitātes uzlabošanai. Tiek nodrošināta pilnīga un patiesa visu ieinteresēto personu informēšana par plāniem un sasniegtajiem rezultātiem šajā jomā.
Sabiedrība nodrošina starptautiskos, Latvijas Republikas un citu spēkā esošo vides prasību ievērošanu un sadarbojas ar valsts un pašvaldību institūcijām vides prasību jomā.
Sabiedrība veic investīciju darbības izvērtējot iespējas pilnveidot dabas resursu (energoresursu, kurināmā, ūdens utt.) izmantošanas efektivitāti.
Saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu savā darbībā Sabiedrība iespēju robežās ievēro sekojošus galvenos pamatprincipus: Minimizē atkritumu rašanos, cenšas nodrošināt, ka Sabiedrības radītie atkritumi nav bīstami, vai arī ja tie ir bīstami tad tie tiek attiecīgi droši utilizēti, veicina Sabiedrības atkritumu šķirošanas apjoma palielināšanos, nodrošinot atkritumu kā resursu racionālu izmantošanu un atgriešanos atpakaļ ekonomiskajā apritē.
Sabiedrība vismaz vienu (1) reizi gadā izvērtē sekojošus Sabiedrības uz vidi ietekmes rādītājus: Kopējo tiešo un netiešo siltumnīcgāzu emisiju apjomu CO2 tonnu izteiksmē; Kopējo Sabiedrības enerģijas patēriņu, kas izteikts megavatstundās (MWh); Kopējo Sabiedrības ūdens patēriņu kubikmetors (m3).
Valde vismaz vienu (1) reizi gadā izvērtē augstāk minēto vides rādītāju dinamiku un izvērtē Sabiedrības ietekmes uz vidi samazināšanas iespējas.
Zaļmaldināšana – Sabiedrība apņemas negatīvi neietekmēt sabiedrības korporatīvo reputāciju, Sabiedrības prestižu un konkurētspēju un izvairīties no maldinošām darbībām ilgtspējas jomā, tajā skaitā zaļmaldināšanas. Sabiedrība izmanto tikai tos apgalvojumus, kas ir atbilst faktiskajiem apstākļiem un ir pierādāmi, tajā skaitā ar ISO sertifikātiem.
Pretkorupcijas pasākumi – Sabiebrībā ir izstrādāta pretkorupcijas politika, kas nosaka stratēģisko mērķi un apakšmērķus korupcijas apkarošanai. Politika ir ietvertas darbības, atbilstība normatīvo aktu prasībām un pienākumi izpildīt kukuļošanas apkarošanas vadības sistēmu prasībās. Pretkorupcijas politika aizliedz kukuļošanu un pieprasa ievērot kukuļošanas apkarošanas likumus, kas attiecas uz Sabiedrības un tās investīciju projekta uzņēmumiem. Pretkorupcijas politika nodrošina kukuļošanas apkarošanas mērķu sasniegšanu, kas atbilst sabiedrības mērķim.
Sabiedrība apņemas informāciju par svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem publiskot periodiskajā ziņojumā.
9. Sertifikāti:
Sabiedrība uz vērtībām balstīto ilgtermiņa mērķus īsteno un pārrauga, balstoties uz procesu, ražošanas vadības un monitoringa sistēmām (piemēram ISO, u.c.). Uz doto brīdi mūsu granulu ražošanas ieguldījumu objekts savu darbību veic atbilstoši augstākajām industrijas prasībām un ir saņēmis:
Kvalitātes sertifikātus:
SBP (Sustainable Biomass Program),
ENplus A, GGL (Green Gold Label)
FSC® (Forest Stewardship Council, FSC-C131356).
Ka arī ISO sertifikātus vides aizsardzības un personāla veselības aizsardzības jomā:
ISO 14001:2015 – Vides aizsardzības politika
ISO 45001:2018 – Personāla veselības aizsardzības politika
ISO 50001:2019 – Energoefektivitātes standarti
ISO 9001:2015 – Kvalitātes politika
Saturs:
[i] https://www.mk.gov.lv/lv/ano-ilgtspejigas-attistibas-merki